Javna rasprava - Zajednički europski prijedlozi za Svjetsku radiokomunikacijsku konferenciju 2019. (WRC-19) - 3. set
HAKOM objavljuje javnu raspravu o prijedlogu stavova RH u odnosu na 3. set zajedničkih europskih prijedloga za Svjetsku radiokomunikacijsku konferenciju 2019. (WRC-19).
Datum otvaranja rasprave: 6. rujna 2019.
Datum zatvaranja rasprave: 20. rujna 2019.
(Registracija i slanje komentara mogući su najkasnije do 15 sati zadnjeg dana rasprave.)
Napomena: HAKOM ne preuzima odgovornost za sadržaj ili neprimjerenost sadržaja komentara javne rasprave. Stajališta izražena u komentarima ne odražavaju službena stajališta HAKOM-a i za njih je odgovoran autor. Komentare možete slati i pismenim putem na adresu sjedišta HAKOM-a
Svjetska radiokomunikacijska konferencija WRC-19
-popratni materijal za javnu raspravu-
Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU) organizira Svjetsku radiokomunikacijsku konferenciju (WRC) s ciljem pregleda, izmjene i dopune Radijskih propisa (RR). Svjetska radiokomunikacijska konferencija se organizira svakih 3 do 4 godine i na njoj sudjeluju zemlje članice ITU-a (193 zemalja članica). Pregled, izmjene i dopune RR-a se rade na temelju dnevnog reda Svjetske radiokomunikacijske konferencije (WRC Agenda) koju donosi Vijeće ITU-a (ITU Council) najmanje 2 godine prije WRC-a, a na temelju preporuka prethodnih WRC-a.
Sukladno Ustavu ITU-a (ITU Constitution), Svjetska radiokomunikacijska konferencija može:
• mijenjati RR, povezane dodjele radijskih frekvencija i frekvencijske planove;
• obrađivati bilo koju radiokomunikacijsku temu od svjetskog interesa;
• davati upute radio Regulatornom odboru (RRB-u) i Radiokomunikacijskom uredu (BR-u) i nadzirati njihove aktivnosti;
• odrediti pitanja za istraživanje Radiokomunikacijske skupštine (RA) i studijskih grupa ITU-a (ITU WP) u sklopu priprema za buduće radiokomunikacijske konferencije.
RR su međuvladin međunarodni ugovor koji uređuje prava i obveze u uporabi radiofrekvencijskog spektra. RR sadrži tablicu namjene radiofrekvencijskog spektra u kojoj su frekvencijski pojasevi dodijeljeni jednoj ili više radiokomunikacijskih službi na primarnoj ili sekundarnoj osnovi (npr. fiksna služba, pokretna služba, radiodifuzija, satelitske primjene, itd.). RR između ostalog uređuje:
• dodjeljivanje radijskih frekvencija za različite radijske službe i namjene na primarnoj i sekundarnoj osnovi;
• obvezne tehničke parametre i uvjete kojih se treba pridržavati za nesmetani rad radijskih uređaja;
• postupke za upravljanje i međunarodno usklađivanje frekvencija koji osiguravaju tehničku usklađenost, postupak prijave radijskih postaja i frekvencijskih dodjela u međunarodni registar frekvencija (MIFR);
• odredbe koje uređuju postupke pri utvrđivanju i uklanjanu štetnih smetnji, te provođenju mjerenja i nadzora radiokomunikacijskih stanica
• frekvencijske planove i posebne odredbe koje uređuju rad zrakoplovnih komunikacijskih sustava, pomorskih komunikacija te sustava za spašavanje i zaštitu života.
Sljedeća Svjetska radiokomunikacijska konferencija će se održati 2019. (28. listopada - 22. studenog 2019.), a dnevni red konferencije sadrži raznolike teme iz područja radiokomunikacija koje se razvrstavaju u 29 točaka dnevnog reda.
Veći dio točaka dnevnog reda WRC-a traži mogućnosti novih dodjela radiofrekvencijskog spektra radi uvođenja novih ili razvoj postojećih radijskih službi i usluga, određuje uvjete dijeljenja pojedinih frekvencijskih pojasa i određuje tehničko-administrativne postupke u vezi s usklađivanjem radijskih frekvencija. U mnogim slučajevima to je potrebno učiniti na međunarodnoj razini kako bi se postigla potrebna usklađenost uporabe radijskih frekvencija zbog ekonomije razmjera ili zbog međunarodne prirode samih usluga kao što su na primjer zrakoplovna, pomorska ili satelitske službe. Isto tako mnoge točke dnevnog reda Svjetske radiokomunikacijske konferencije utvrđuju tehničke parametre i uvjete za dijeljeni pristup radiofrekvencijskom spektru i nesmetan rad radijskih uređaja.
Europska konferencija poštanskih i telekomunikacijskih uprava (CEPT) je jedna od šest regionalnih organizacija koja priprema zajednička stajališta za WRC. U okviru svojih aktivnosti CEPT priprema europska zajednička stajališta (ECP) za 48 zemalja članica i sažetke koji pojašnjavaju europska stajališta i stajališta drugih regionalnih organizacija. Nakon pripreme i usvajanja ECP-ja, zemlje članice se izjašnjavaju o podržavanju zajedničkih europskih stajališta i sukladno tome nastupaju na WRC-u. ECP se usvaja ukoliko postoji barem 10 zemalja članica koje ga podržavaju te ne više od 6 članica koje su protiv. Isto tako, Vijeće EU i Europski parlament donose Odluku o zajedničkim stajalištima za WRC na temelju mišljenja Radne skupine za strategiju upravljanja radiofrekvencijskim spektrom, koja obvezuje države članice.
U okviru svojih zakonskih nadležnosti HAKOM priprema stajališta Republike Hrvatske za sudjelovanje na WRC, sudjeluje u radu radnih skupina i sastavni je dio hrvatske delegacije na Konferenciji.
S obzirom na to da rezultati WRC-a mogu imati značajan utjecaj na način upravljanja i uporabe spektra te razvoj bežičnih tehnologija i usluga, svrha ove rasprave je prikupiti mišljenja zainteresiranih strana oko hrvatskih i zajedničkih europskih stajališta po točkama dnevnog reda Konferencije.
Popis i objašnjenje kratica:
Skraćenica
Engleski naziv
Hrvatski naziv
BR
Radiocommunications Bureau
Radiokomunikacijski ured
CEPT
European Conference of Postal and Telecommunications Administrations
Europska konferencija poštanskih i telekomunikacijskih uprava
ECP
European Common Proposal
Europska zajednička stajališta
ITU Constitution
International Telecommunication Union Constitution
Ustav međunarodne telekomunikacijske unije
ITU Council
International Telecommunication Union Council
Vijeće međunarodne telekomunikacijske unije
ITU
International Telecommunication Union
Međunarodna telekomunikacijska unija
ITU WP
International Telecommunication Union Working Party
Studijska grupa međunarodne telekomunikacijske unije
MIFR
Master International Frequency Register
Međunarodni registar frekvencija
RA
Radiocommunications Assembly
Radiokomunikacijska skupština
RR
Radio Regulations
Radijski propisi
RRB
Radio Regulatory Board
Radio regulatorni odbor
WRC
World Radiocommunications Conference
Svjetska radiokomunikacijska konferencija
WRC Agenda
World Radiocommunications Conference Agenda
Dnevni red svjetske radiokomunikacijske konferencije
Tema
AI 1.1 – Amaterska služba na 50-54 MHz
Pitanje / Dio
-
Tematika
Namjena za amatersku službu unutar 50-54 MHz.
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava namjenu za amatersku službu na sekundarnoj osnovi na 50-52 MHz.
CEPT predlaže dodavanje fusnote s popisom država gdje će amaterska služba imati primarni status na 50-50.5 MHz, uz obavezu zaštite primarnih službi.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-01_ECP on WRC-19 Agenda item 1.1.docx
Tema
AI 1.5 – 17.7-19.7 GHz (svemir-Zemlja) i 27.5-29.5 GHz (Zemlja-svemir)
Pitanje / Dio
A
Tematika
Uporaba od strane zemaljskih postaja u pokretu (ESIM – Earth Station in Motion) koje komuniciraju s geostacionarnim svemirskim postajama u FSS
Europski zajednički prijedlog - ECP
Dodavanje novih fusnoti za identificiranje pojaseva za rad ESIM-a i nova rezolucija za uporabu 17.7-19.7 GHz i 27.5-29.5 GHz od strane ESIM-a koji komuniciraju s geostacionarnim svemirskim postajama u FSS
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-05_ECP on AI 1.5.docx
Tema
AI 1.6 – NGSO FSS sustavi
Pitanje / Dio
-
Tematika
Regulatorni okvir za NGSO FSS sustave na 37.5-39.5 GHz (svemir-Zemlja), 39.5-42.5 GHz (svemir-Zemlja), 47.2-50.2 GHz (Zemlja-svemir) i 50.4-51.4 GHz (Zemlja-svemir)
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT predlaže:
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-06_ECP on AI 1.6.docx
Tema
AI 1.8 – GMDSS pitanje B: dodatni satelitski sustavi za GMDSS
Pitanje / Dio
B
Tematika
Izmjena regulative u smjeru omogućavanja modernizacije GMDSS-a (Global Maritime Distress Safety Systems) i uvođenja dodatnih satelitskih sustava u GMDSS
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT predlaže:
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-08B_ECP on AI 1.8 issue B.docx
Tema
AI 1.7 – Telemetrija, praćenje i upravljanje djelovanja u svemiru za negeostacionarne (NGSO) satelite kratkog trajanja misije, prikladnost postojećeg spektra te u slučaju potrebe razmatranje dodjele novog spektar
Pitanje / Dio
-
Tematika
Telemetrija, praćenje i upravljanje djelovanja u svemiru za NGSO satelite kratkog trajanja misije. Prikladnost postojećeg spektra ispod 1 GHz. Moguć novi spektar ili unaprjeđenje statusa unutar 150.05-174 MHz i 400.15-420 MHz.
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava odgovarajuće pojaseve ispod 1 GHz. Predlaže se uporaba postojeće SOS (Space Operation Service) namjene na 137-138 MHz za silaznu vezu te 148-149,9 MHz te uzlaznu vezu te prilagodba odgovarajućih odredbi u RR za daljinsko upravljanje za ne-GSO satelite kratkog trajanja misije.
Za sve ostaje pojaseve CEPT predlaže NOC (NO Change), tj. zadržavanje postojećih odredbi.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-07_ECP on AI 1.7.docx
Tema
AI 1.9.1 – Zaštita GMDSS i AIS
Pitanje / Dio
-
Tematika
Regulatorne akcije unutar 156-162.05 MHz za autonomne pomorske radijske uređaje kako bi se zaštitili GMDSS (Global Maritime Distress Safety Systems) i automatski identifikacijski sustav (AIS)
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT predlaže izmjene u cilju smanjenja smetnji prema GMDSS i AIS.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-09A_ECP on AI 1.9.1.docx
Tema
AI 1.10 – GADSS
Pitanje / Dio
-
Tematika
Razmatranje potreba za spektrom i regulatorne odredbe za uvođenje Global Aeronautical Distress and Safety System (GADSS)
Europski zajednički prijedlog - ECP
Uporaba za GADSS ne donosi dodatni prioritet ili zaštitu za sustav.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-10B_ECP on AI 1.10 Addendum 1.docx
Tema
AI 1.13 – IMT-2020: pojas 24.25 – 27.5 GHz
Pitanje / Dio
A
Tematika
Identifikacija frekvencijskih pojaseva za budući razvoj IMT-a (International Mobile Telecommunications), uključujući moguće dodatne namjene za pokretnu službu na primarnoj osnovi
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava globalnu identifikaciju 24.25-27.5 GHz za IMT, pod određenim uvjetima.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-13A_ECP on A1 1.13 Part 1 on 24.25-27.5 GHz.docx
Tema
AI 1.13 – IMT-2020: pojas 40 – 43.5 GHz
Pitanje / Dio
C
Tematika
Identifikacija frekvencijskih pojaseva za budući razvoj IMT-a (International Mobile Telecommunications), uključujući moguće dodatne namjene za pokretnu službu na primarnoj osnovi
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava unaprjeđenje postojeće sekundarne namjene za pokretnu službu na 40.5-42.5 GHz u primarnu i identifikaciju za IMT kroz fusnotu. Također, u istoj fusnoti bi se za IMT identificirao i 42.5-43.5 GHz.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-13C_ECP on A1 1.13 Part 3 on 40.5-43.5 GHz.docx
Tema
AI 1.13 – IMT-2020: pojas 66 – 71 GHz
Pitanje / Dio
D
Tematika
Identifikacija frekvencijskih pojaseva za budući razvoj IMT-a (International Mobile Telecommunications), uključujući moguće dodatne namjene za pokretnu službu na primarnoj osnovi
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava identifikaciju 66-71 GHz za IMT kroz novu fusnotu, uz odgovarajuću rezoluciju. Također, CEPT podržava modificiranje RR No. 5.553 kako bi se 66-71 GHz uklonilo iz te fusnote.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-13D_ECP on A1 1.13 Part 4 on 66-71 GHz.docx
Tema
AI 1.13 – IMT-2020: Rezolucija 238
Pitanje / Dio
G
Tematika
Povlačenje Rezolucije 238 o studijama za IMT
Europski zajednički prijedlog - ECP
Više ne postoji potreba za ovom rezolucijom pa se predlaže povlačenje.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-13G_ECP Part 7 SUP Res 238.docx
Tema
AI 1.13 – IMT-2020: pojas 37 – 40.5 GHz
Pitanje / Dio
8
Tematika
Identifikacija frekvencijskih pojaseva za budući razvoj IMT-a (International Mobile Telecommunications), uključujući moguće dodatne namjene za pokretnu službu na primarnoj osnovi
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT ne namjerava koristiti 37-40.5 GHz za IMT, ali se neće protiviti prijedlozima za identifikaciju za IMT za ovaj pojas izvan CEPT-a.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-13H_ECP on A1 1.13 Part 8 on 37-40.5 GHz.docx
Tema
AI 1.13 – IMT-2020: pojas 47 – 47.2 GHz
Pitanje / Dio
9
Tematika
Identifikacija frekvencijskih pojaseva za budući razvoj IMT-a (International Mobile Telecommunications), uključujući moguće dodatne namjene za pokretnu službu na primarnoj osnovi
Europski zajednički prijedlog - ECP
Zbog zaštite postojeće namjene za amatersku službu, CEPT predlaže NOC (NO Change), tj. zadržavanje postojećih odredbi.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-13I_ECP on A1 1.13 Part 9 on 47-47.2 GHz.docx
Tema
AI 1.13 – IMT-2020: pojas 47.2 – 50.2 GHz
Pitanje / Dio
10
Tematika
Identifikacija frekvencijskih pojaseva za budući razvoj IMT-a (International Mobile Telecommunications), uključujući moguće dodatne namjene za pokretnu službu na primarnoj osnovi
Europski zajednički prijedlog - ECP
Zbog zaštite postojećih službi, CEPT predlaže NOC (NO Change), tj. zadržavanje postojećih odredbi.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-13J_ECP on A1 1.13 Part 10 on 47.2-50.2 GHz.docx
Tema
AI 1.13 – IMT-2020: pojas 50.4 – 52.6 GHz
Pitanje / Dio
11
Tematika
Identifikacija frekvencijskih pojaseva za budući razvoj IMT-a (International Mobile Telecommunications), uključujući moguće dodatne namjene za pokretnu službu na primarnoj osnovi
Europski zajednički prijedlog - ECP
Zbog zaštite postojećih službi u susjednim pojasevima, CEPT predlaže NOC (NO Change), tj. zadržavanje postojećih odredbi.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-13K_ECP on A1 1.13 Part 11 on 50.4-52.6 GHz.docx
Tema
AI 1.14 - HAPS
Pitanje / Dio
-
Tematika
Regulacija za postaje na zračnim platformama (HAPS - High-Altitude Platform Stations), unutar postojećih namjena spektra za nepokretnu službu
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava globalnu identifikaciju za silaznu vezu na 6 440- 6 520 MHz te za uzlaznu i silaznu vezu na 31-31.3 GHz i 38-39.5 GHz.
Za 6 440-6 520 MHz, 31- 31.3 GHz, 38-39.5 GHz, 47.2-47.5 GHz i 47.9 48.2 GHz, CEPT podržava donošenje novih fusnoti i povezanih rezolucija i/ili modifikacija postojećih. Za 27.9 – 28.2 GHz podržava se globalna identifikacija za silaznu vezu, gdje HAPS zemaljska postaja ne može tražiti zaštitu od zemaljskih postaja FSS-a.
Razmatranja 21.4-22 GHz i 24.25 27.5 GHz u Regiji 2 trebaju obuhvatiti međusatelitske službe (ISS), službe istraživanja Zemlje (EESS) i svemira (SRS), FSS i pokretne službe.
Razmatranje 24.25-27.5 GHz u Regiji 2 ne bi trebalo ograničiti mogućnost identifikacije pojasa za IMT na globalnoj razini pod točkom 1.13.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-14_ECP on AI 1.14.docx
Tema
AI 1.16 – RLAN 5 GHz: pojas 5150-5250 MHz
Pitanje / Dio
1
Tematika
Pitanja vezana uz bežične pristupne sustave, uključujući radijske lokalne mreže (WAS/RLAN), u frekvencijskim pojasevima između 5150 MHz i 5925 MHz, moguće nove namjene za pokretnu službu
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT predlaže pojašnjenje da se WAS/RLAN u ovom pojasu može upotrebljavati i u automobilima i vlakovima, prema posebnim uvjetima. Također, dopušta se uporaba na zrakoplovima.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em.
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-16A_ECP on WRC-19 Agenda item 1.16 Part 1 (5 150-5 250 MHz).docx
Tema
AI 1.16 – RLAN 5 GHz: pojas 5725-5850 MHz
Pitanje / Dio
4
Tematika
Pitanja vezana uz bežične pristupne sustave, uključujući radijske lokalne mreže (WAS/RLAN), u frekvencijskim pojasevima između 5150 MHz i 5925 MHz, moguće nove namjene za pokretnu službu
Europski zajednički prijedlog - ECP
Zbog zaštite postojećih službi, CEPT predlaže NOC (NO Change), tj. zadržavanje postojećih odredbi, uz povlačenje Rezolucije 239, koja više nije potrebna.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-16D_ECP on AI1.16 Part 4 (5 725-5 850 MHz).docx
Tema
AI 2 – revizija referenci
Pitanje / Dio
-
Tematika
Pregled revidiranih ITU-R preporuka i potreba osvježavanja odgovarajućih referenci u RR.
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT predlaže izmjenu fusnoti 5.279A i 5.444B te Rezolucije 748.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-17_ECP on AI 2.docx
Tema
AI 4 – revizija rezolucija i preporuka
Pitanje / Dio
-
Tematika
Revizija rezolucija i preporuka prijašnjih konferencija (revidiranje, zamjena ili povlačenje).
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT predlaže izmjenu fusnoti 5.134, 5.516B, 22.5CA, 22.5K, 59.14, u Dodatku 11 izmjenu 1.1, 2.5 te povlačenje Rezolucije 31.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-18R1_ECP on AI 4.docx
Tema
AI 4 – Rezolucija 155
Pitanje / Dio
-
Tematika
Izmjene u maski gustoće toka snage, na temelju ITU-R studija, za zemaljske postaje na bespilotnim letjelicama koje rade u sklopu geostacionarne satelitske mreže.
Europski zajednički prijedlog - ECP
Izmjene u parametrima maske.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-18A_ECP on AI 4 Addendum 1 on RES 155.docx
Tema
AI 7 - Satelitske procedure
Pitanje / Dio
A
Tematika
Početak rada za sve NGSO sustave i razmatranje pristupa temeljenom na praćenju miljokaza za uporabu NGSO sustava u specifičnim frekvencijskim pojasevima i službama – zbog brojnih NGSO sustava, kako bi se u obzir uzimale samo stvarne mreže, a ne satelitske mreže koje su samo prijavljene
Europski zajednički prijedlog - ECP
RR se ne bi trebao koristiti za eliminaciju stvarnih NGSO konstelacija i WRC-19 se ne bi trebao koristiti za smanjivanje broja NGSO sustava koji se natječu.
CEPT predlaže da se svi NGSO sustavi i dalje puštaju u rad implementacijom jednog satelita u notificiranu orbitu unutar 7 godina nakon zaprimanja prethodne obavijesti (API) ili zahtjeva za koordinaciju.
CEPT predlaže novu WRC rezoluciju temeljenu na praćenju miljokaza za određene frekvencijske pojaseve i službe, čime bi se osiguralo dodatnih 7 godina, uz praćenje miljokaza na 2, 4 i 7 godina nakon perioda 7 godina za puštanje u rad određenog broja satelita, u cilju da Master International Frequency Register (MIFR) odražava stvarnu uporabu sustava. Za sustave koji nisu u potpunosti ipoštovali puštanje u rad određenog broja satelita, CEPT predlaže određivanje datuma početka rada.
O prijedlozima drugih regionalnih organizacija o uključivanju drugih frekvencijskih pojaseva namijenjenih za MSS CEPT će razmotriti svoj stav na Konferenciji.
Broj satelita u uporabi će se uvijek mijenjati tijekom životnog vijeka sustava zbog zamjene pojedinih satelita te stoga je potrebna određena fleksibilnost. CEPT podržava da 3. miljokaz bude na 100%, uz uvjet da je postupak nakon miljokaza definiran u Rezoluciji.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-19A_ECP on AI 7 Issue A.docx
Tema
AI 7 – Satelitske procedure
Pitanje / Dio
C
Tematika
Pitanja za koja je na ITU-R razini pripremljena jedna metoda, u svezi rješavanja nedosljednosti u regulatornim odredbama, pojašnjavanje određenih postojećih praksi ili povećanje transparencije postupaka.
Europski zajednički prijedlog - ECP
Sukladno priloženom dokumentu po pitanjima C1/C7.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-19C_ECP on AI 7 Issue C.docx
Tema
AI 7 – Satelitske procedure
Pitanje / Dio
E
Tematika
Rezolucija u svezi RR Dodatka 30B
Europski zajednički prijedlog - ECP
Omogućavanje državama bez zapisa u listi RR Dodatka 30B da konvertiraju dodjelu područja u konkretne parametre odašiljača s karakteristikama izvan dodijeljenog područja ili da prijave novu mrežu, uz ograničenje da je područje pokrivanja ograničeno na nacionalni teritorij
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-19D_ECP on AI 7 Issue E.docx
Tema
AI 7 – Satelitske procedure
Pitanje / Dio
F
Tematika
Mjere za unošenje novih zapisa u RR Dodatak 30B listu
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava metodu F1 CPM teksta, uz dodatak da se za uzlaznu vezu u obzir uzmu dijagrami pokrivanja u slučajevima kada se određuje ograničenje gustoće toka snage.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-19F_ECP on AI 7 Issue F.docx
Tema
AI 7 – Satelitske procedure
Pitanje / Dio
I
Tematika
Modificirana procedura za NGSO satelitske sustave s misijama kratkog trajanja
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava metodu I2 CPM teksta.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-19I_ECP on AI 7 Issue I.docx
Tema
AI 7 – Satelitske procedure
Pitanje / Dio
J
Tematika
Ograničenje gustoće toka snage u Odjeljku 1, Aneksa 1 RR Dodatka 30
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT predlaže NOC (NO Change), tj. zadržavanje postojećih odredbi.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-19J_ECP on AI 7 Issue J.docx
Tema
AI 8 – Brisanje država iz fusnoti
Pitanje / Dio
-
Tematika
Brisanje država iz fusnoti
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava dosadašnji način brisanja i dodavanja država u fusnote.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em. S obzirom na potrebe, RH trenutno ne planira dodatno brisanje iz fusnoti, budući da se tijekom prošlih konferencija izbrisala iz svih nepotrebnih fusnoti, sukladno principima WRC-a da se iznimke smanje na što manji broj i ostvari što veća harmonizacija uporabe spektra.
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-20_ECP on AI 8.docx
Tema
AI 9.1.1 – IMT 1885-2025 MHz i 2110-2200 MHz
Pitanje / Dio
-
Tematika
Implementacija IMT-a 1885-2025 MHz i 2110-2200 MHz
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT predlaže:
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-21A_ECP on AI 9.1.1.docx
Tema
AI 9.1.4 – Rezolucija 763 – Postaje na suborbitalnim vozilima
Pitanje / Dio
-
Tematika
Radijske postaje na suborbitalnim vozilima.
Europski zajednički prijedlog - ECP
Nisu potrebne daljnje promjene u RR te se predlaže povlačenje Rezolucije 763.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-21D_ECP on AI 9.1.4.docx
Tema
AI 9.1 – 9.1.9 – FSS na 51.4-52.4 GHz
Pitanje / Dio
-
Tematika
Studije u svezi spektralnih potreba i moguća namjena 51.4-52.4 GHz za FSS (Zemlja-svemir).
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT predlaže novu globalnu namjenu za FSS na 51.4-52.4 GHz.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-21J_ECP on AI 9.1.9.docx
Tema
AI 9.2 – Satelitska pitanja
Pitanje / Dio
-
Tematika
Poteškoće i nedosljednosti u provedbi RR
Europski zajednički prijedlog - ECP
Sukladno priloženim dokumentima.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim.
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-22A_ECP on AI 9.2 Addendum 1 on section 3.1.3.1.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22B_ECP on AI 9.2 Addendum 2 on section 3.1.3.3.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22C_ECP on AI 9.2 Addendum 3 on section 3.1.4.1.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22D_ECP on AI 9.2 Addendum 4 on section 3.1.4.2.2.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22E_ECP on AI 9.2 Addendum 5 on section 3.3.2.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22F_ECP on AI 9.2 Addendum 6 on section 3.2.3.2.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22G_ECP on AI 9.2 Addendum 7 on section 3.2.3.3.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22H_ECP on AI 9.2 Addendum 8 on section 3.2.3.6.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22I_ECP on AI 9.2 Addendum 9 on section 3.2.3.8.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22J_ECP on AI 9.2 Addendum 10 on section 3.2.3.10.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22K_ECP on AI 9.2 Addendum 11 on section 3.2.4.1.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22L_ECP on AI 9.2 Addendum 12 on section 3.2.4.2.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22M_ECP on AI 9.2 Addendum 13 on section 3.2.4.3.docx
CPG(19)143 ANNEX VIII-22N_ECP on AI 9.2 Addendum 14 on section 3.2.4.7.docx
Tema
AI 10 – Dnevni red WRC-23
Pitanje / Dio
-
Tematika
Prijedlog dnevnog reda sljedećeg WRC-a
Europski zajednički prijedlog - ECP
Sukladno priloženom dokumentu.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VIII-24_ECP on AI 10.docx
Tema
Revizija Rezolucije ITU-R 1-7 (RA)
Pitanje / Dio
-
Tematika
Radne metode
Europski zajednički prijedlog - ECP
Obaveza dostavljanja dokumenata odgovarajućim studijskim grupama prije WRC-a, kako bi odredile jesu li argumenti dovoljno zreli za Konferenciju.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VII-04_ECP for the work of RA19 on revision of Resolution ITU-R 1-7.docx
Tema
Revizija Rezolucije ITU-R 2-7 (RA)
Pitanje / Dio
-
Tematika
Radne metode
Europski zajednički prijedlog - ECP
Uvođenje vremenskog ograničenja prije Konferencije za uvođenje novih pitanja pod točkom 7 (satelitska pitanja).
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VII-01_ECP for the work of RA19 on revision of Resolution ITU-R 2-7.docx
Tema
Nova Rezolucija ITU-R RSTT (RA)
Pitanje / Dio
-
Tematika
Razvoj budućeg RSTT (Railway Radiocommunication Systems between Train and Trackside)
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava nastavljanje studija u svezi mogućih rješenja i implementacija za globalnu/regionalnu harmonizaciju frekvencijskih pojaseva za RSTT, uz težište na pojasevima koji su već dodijeljeni pokretnoj službi.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VII-02_ECP for the work of RA19 on new Resolution RSTT.docx
Tema
Nova Rezolucija ITU-R ITS (RA)
Pitanje / Dio
-
Tematika
Razvoj ITS-a (Intelligent Transport Systems)
Europski zajednički prijedlog - ECP
CEPT podržava nastavljanje studija u svezi mogućih rješenja i implementacija za globalnu/regionalnu harmonizaciju frekvencijskih pojaseva za ITS, uz težište na pojasevima koji su već dodijeljeni pokretnoj službi.
Prijedlog hrvatskog stava
Hrvatska se slaže s predloženim ECP-em
Poveznica na ECP
CPG(19)143 ANNEX VII-03_ECP for the work of RA19 on new Resolution ITS.docx