Javna rasprava -
Javno savjetovanje - Izmjena Standardne ponude HT za uslugu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti objavljuje javno savjetovanje u postupku izmjene Standardne ponude Hrvatskog Telekoma d.d. za uslugu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa.
Datum otvaranja javnog savjetovanja: 21. travanj 2023.
Datum zatvaranja javnog savjetovanja: 22. svibnja 2023.
Napomena: HAKOM ne preuzima odgovornost za sadržaj ili neprimjerenost sadržaja komentara javnog savjetovanja. Stajališta izražena u komentarima ne odražavaju službena stajališta HAKOM-a i za njih je odgovoran autor. Komentare možete slati i pismenim putem na adresu sjedišta HAKOM-a.
KLASA: UP/I-344-01/22-03/05
URBROJ: 376-05-1-23-12
Zagreb, 20. travanj 2023.
Na temelju članka 102. stavka 3. Zakona o elektroničkim komunikacijama (NN br. 76/22) u postupku izmjene Standardne ponude Hrvatskog Telekoma d.d. za uslugu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa, Vijeće Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti je na sjednici održanoj 20. travnja 2023. donijelo
ODLUKU
I. Trgovačkom društvu Hrvatski Telekom d.d., Zagreb, Radnička cesta 21, OIB: 81793146560 nalaže se ukinuti uslugu Data centar povezivanje te izmijeniti Standardnu ponudu Hrvatskog Telekoma d.d. za uslugu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa na način da se briše Dodatak 16. „Uvjeti korištenja veleprodajne usluge Data centar povezivanje“.
II. Trgovačkom društvu Hrvatski Telekom d.d. nalaže se najkasnije u roku od 8 dana od primitka ove odluke objaviti na svojim Internetskim stranicama te u roku od 15 dana od primitka ove odluke početi primjenjivati Standardnu ponudu Hrvatskog Telekoma d.d. za uslugu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa s ugrađenim izmjenama iz točke I. izreke ove odluke. U ostalim dijelovima Standardna ponuda Hrvatskog Telekoma d.d. za uslugu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa ostaje nepromijenjena.
III. Svi ugovori o korištenju usluge Data Centar povezivanje sklopljeni do dana stupanja na snagu ove odluke ostaju na snazi i provode se sukladno uvjetima iz tih ugovora.
IV. Trgovačkom društvu Hrvatski Telekom d.d. nalaže se prije ponovnog početka pružanja maloprodajnih usluga Hybrid Cloud Basic (Brzina voda 6 Mbit/s), Hybrid Cloud Standard (Brzina voda 20 Mbit/s), Hybrid Cloud Extra (Brzina voda 75 Mbit/s), Hybrid Cloud Extra Plus (Brzina voda 100 Mbit/s), Hybrid Cloud Total (Brzina voda 200 Mbit/s) te Hybrid Cloud Gold (Brzina voda 10 Gbit/s) definirati uvjete korištenja za novu veleprodajnu uslugu koja će omogućiti tehničku i ekonomsku replikaciju navedenih maloprodajnih usluga.
V. Uvjete korištenja iz točke IV. izreke ove odluke Hrvatski Telekom d.d. je obvezan, nakon odobrenja HAKOM-a, objaviti u Standardnoj ponudi Hrvatskog Telekoma d.d. za uslugu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa najmanje 30 dana prije početka pružanja maloprodajnih usluga iz točke IV. izreke ove odluke.
VI. Ukidaju se privremena rješenja Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti KLASA: UP/I-344-01/22-03/05, URBROJ: 376-05-01-22-01 od 21. listopada 2022. te KLASA: UP/I-344-01/22-03/05, URBROJ: 376-05-1-23-11 od 6. travnja 2023.
Obrazloženje
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (dalje: HAKOM) zaprimila je 15. srpnja 2022. zahtjev za izmjenom cijena usluge Data centar povezivanje iz Dodatka 16. Standardne ponude Hrvatskog Telekoma d.d. (dalje u tekstu: HT) za uslugu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa (dalje u tekstu: Standardna ponuda), a nakon što je HT zaprimio Odluku HAKOM-a od 30. lipnja 2022. vezano za sporove oko uvjeta korištenja veleprodajne usluge Data centar povezivanje (dalje: DC povezivanje) u kojoj se navodi kako su Terrakom d.o.o. odnosno Akton d.o.o. ispravno tumačili odredbe Standardne ponude i uvjete korištenja veleprodajne usluge DC povezivanje, odnosno kako HT treba omogućiti operatorima korištenje usluge DC povezivanje za potrebe prijenosa podataka stalnom vezom.
Naime, pred HAKOM-om su u ožujku 2022. pokrenuti regulatorni sporovi radi navodne promjene tumačenja i primjenjivanja Uvjeta korištenja usluge DC povezivanje, a bez provedenog postupka izmjene Standardne ponude. U tom je sporu HAKOM naložio HT-u “da nastavi pružati usluge DC povezivanja i realizirati sve zahtjeve u skladu sa važećom SP te dodatka 16. Uvjeta korištenja HT veleprodajne usluge Data centar”.
Nakon zaprimljene Odluke HAKOM-a HT je uputio zahtjev za izmjenom cijena u Standardnoj ponudi. HT smatra da je odlukom o cijenama na tržištu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa cijena usluge DC povezivanje iznimno snižena i ne osigurava povrat troškova te da predviđena potražnja i količina u bottom up troškovnom modelu ne odgovara stvarnoj potražnji – potražnja za linkovima je porasla više od tri puta, a ukupni bandwith više od osam puta u odnosu na stanje u modelu iz 2020.
Nakon što je zaprimio obavijest HT-a o zahtjevu za izmjenu cijene za uslugu DC povezivanje, HAKOM je od HT-a zatražio dodatne informacije o potražnji usluga visokokvalitetnog pristupa. HT je dostavio tražene podatke iz kojih proizlazi da je ukupna potražnja za uslugom DC povezivanje u razdoblju od kolovoza 2021. do lipnja 2022. izražena u kapacitetima u Mbit/s porasla više od 163%, dok je istovremeno potražnja svih ostalih veleprodajnih usluga temeljenih na Ethernet tehnologiji u istom razdoblju porasla za 8,51%. Ovakav značajno brži rast potražnje za uslugom DC povezivanje koja ima značajno nižu cijenu od ostalih veleprodajnih usluga visokokvalitetnog pristupa koje se temelje na Ethernet tehnologiji onemogućuje pravednu nadoknadu stvarnih troškova koje HT ima prilikom pružanja reguliranih veleprodajnih usluga visokokvalitetnog pristupa, što nije u skladu regulatornom obvezom troškovne usmjerenosti cijena koja je određena HT-u.
Imajući u vidu navedeno, HAKOM smatra kako ovakvo povećanje potražnje za uslugom DC povezivanje u odnosu na ostale usluge visokokvalitetnog pristupa dovodi do nemogućnosti pravedne nadoknade stvarnih troškova HT-a što nije u skladu s regulatornom obvezom troškovne usmjerenosti veleprodajnih cijena i što može dovesti do poremećaja na tržištu. Zbog svega navedenog HAKOM je pokrenuo postupak izmjene Standardne ponude te dana 21. listopada 2022. donio rješenje kojim se, do okončanja postupka, određuje prestanak ugovaranja novih veleprodajnih usluga DC povezivanje iz Standardne ponude.
HAKOM je 24. studenog 2022. objavio javni poziv za dostavu komentara i prijedloga u postupku izmjene Standardne ponude. Komentare i odgovore na pitanja postavljena na javnom pozivu su dostavili slijedeći operatori: AKTON, Eco Net, Pro-ping, Terrakom, A1 i HT.
AKTON, Eco Net i Terrakom navode kako je usluga DC povezivanje jedna od rijetkih usluga koja omogućava nuđenje konkurentnih cijena na tržištu kako poslovnim korisnicima tako i za proširenje vlastite mreže te smatraju kako usluga DC povezivanja omogućuje malim, alternativnim operaterima sa ograničenim investicijskim sredstvima, pružanje kvalitetnih usluga na cijelom području RH te kreiranje ponuda koje mogu konkurirati maloprodajnim uvjetima HT-a.
Pro-Ping i A1 smatraju kako je potrebno jasno definirati uvjete korištenja postojećih Ethernet usluga te definirati eventualne različitosti među postojećim uslugama koje bi rezultirale različitim cijenama za usluge koje se pružaju putem iste tehnologije. Mišljenja su da treba definirati realne cijene na Ethernet razni za operatore kako bi potakli rast i razvoj telekomunikacijskog tržišta u RH. Ističu da neke usluge, na Ethernet razini pristupa, treba spojiti i prilagoditi cijenama međunarodnog tržišta prijenosa podataka. Smatraju da je potrebno definirati funkcionalnosti usluga i realno definirati cijene, jer nema opravdanja da slične ili čak identične, samo drugačijeg naziva i tumačenja, usluge imaju različite cijene i naknade, a za njihovu realizaciju se koriste isti vodovi, oprema i sl.
HT smatra kako se usluga DC povezivanje s tehničke strane ne razlikuje od vodova i mreža koje se pružaju kroz ponude Carrier Etherneta, Data paketa ili osnovne standardne ponude, stoga smatraju kako ne postoji niti jedan razlog da u slučaju odsustva nuđenja usluge DC povezivanje dođe do narušavanja tržišnog natjecanja. HT navodi kako bi operatorima i dalje nudio, s tehničke strane, istovjetnu uslugu (Ethernet linija/mreža) putem koje bi isti mogli i dalje sudjelovati u tržišnoj utakmici
Nastavno na komentare s javnog poziva u postupku izmjene Standardne ponude, HAKOM je dana 13. veljače 2023. od HT-a zatražio očitovanje o razlozima uvođenja veleprodajne usluge DC povezivanje, je li HT počeo pružati uslugu DC povezivanje kao odgovor na zahtjev operatora korisnika ili samostalno, a u oba slučaja HAKOM je tražio dostavljanje dokumentacije koja to potvrđuje. Dodatno HAKOM je zatražio očitovanje HT-a kako obrazlaže značajno niže cijene usluge DC povezivanje, a koju je HT sam definirao u svojoj komercijalnoj ponudi, u usporedbi sa cijenama drugih veleprodajnih usluga visokokvalitetnog pristupa koje se temelje na Ethernet tehnologiji, te očitovanje o pružanju maloprodajne usluge Hybrid Cloud.
HT je dana 8. ožujka 2023. odgovorio navodeći da je s pružanjem usluge DC povezivanje započeo u isto vrijeme kada je na tržištu ponudio i uslugu Data centar (komercijalna ICT usluga). HT kroz uslugu Data centar operatorima nudi najam kapaciteta (resursa) na HT-ovoj informatičkoj opremi (serveri, storage i slično) lociranoj u HT podatkovnom centru ili smještaj vlastite informatičke opreme (servera, storage i slično) na lokaciji HT podatkovnog centra gdje postoji sva potrebna infrastruktura i uvjeti za smještaj predmetne opreme kao osnovnog preduvjeta za pružanje ICT usluga iz HT podatkovnog centra. Sukladno navedenom opisu usluga je usporediva s tipičnom uslugom koju i drugi vlasnici podatkovnih centara pružaju na tržištu te se na ovaj način operatorima omogućava da u HT-ovom podatkovnom centru na vlastitim ili iznajmljenim serverima koriste odnosno razvijaju vlastite ICT usluge ili iznajme HT usluge (npr. kao što su HT Cloud usluge). Glavna razlika HT-ove usluge Data centar u odnosu na HT-ovu uslugu komercijalne kolokacije upravo se ogleda u činjenici da je usluga HT Data centar razvijena za smještaj opreme nužne za pružanje ICT usluga dok u slučaju komercijalne kolokacije operatori unajmljuju prostor za smještaj mrežne opreme. HT je navedenu uslugu odlučio ponuditi na tržištu s ciljem iskorištenja i komercijalizacije kapacitete HT podatkovnog centra (što instalirane opreme, a što samih smještajnih kapaciteta za ICT opremu).
Nadalje, HT navodi kako, sukladno tumačenju operatora prema kojem se usluga DC povezivanje može koristiti za međusobno povezivanje korisničkih lokacija, imaju situaciju da se npr. Split i Šibenik povezuju prolaskom kroz podatkovni centar u Selskoj gdje se prespajaju fizički ili putem routera operatora korisnika. Ovakva mrežna realizacija uzrokuje dodatni trošak i opterećenje mreže HT-a. U isto vrijeme cijena ovakvog linka u odnosu na Ethernet vod iz osnovne standardne ponude je 21,33 puta manja. Na kraju HT zaključuje kako usluga DC povezivanja danas ni svojom namjenom ni svojom cijenom ne odgovara usluzi koja je zamišljena u početnoj komercijalnoj fazi te kako svaki dan pružanja ove usluge na način kako se ista trenutno koristi po cijenama koje su trenutno definiranje, HT-u nanosi financijsku štetu i poslovne gubitke.
Razlog uvođenja usluge DC povezivanje je bilo omogućiti razvoj, korištenje i dostupnost ICT usluga putem Data centra. Prvi korisnik usluge DC povezivanje je bio Pro-ping (ugovor potpisan u 29. prosincu 2015.) koji se u HT podatkovnom centru smjestio opremu svojih platformi te je u tu svrhu iznajmio 42 RU. Tijekom 2018. i početkom 2019. korisnici usluga Data centar i DC povezivanja postali su: 4tel, Akton, Fenice i Sofnet, a Terrakom je postao korisnik usluge početkom 2020.
HT ističe kako je potražnja za linkovima u sklopu usluge DC povezivanja značajno porasla nakon što je zbog novo određenih regulatornih obveza uvjete korištenja usluge DC povezivanje bilo potrebno izraditi kao dio Standardne ponude, a istovremeno volumen korištenja povezane komercijalne (ICT) usluge Data centar nije doživljavao nikakav, odnosno tek simboličan rast. HT napominje da je izvršio detaljnu analizu trenutno realiziranih linkova putem usluge DC povezivanje te je nedvojbeno utvrđeno kako se usluga DC povezivanje ne koristi na način kako je inicijalno predviđeno, tj. postalo je jasno da se usluga DC povezivanja ne koristi za povezivanje korisnika sa ICT uslugama na serverima u HT podatkovnom centru već da se korisničke lokacije prespajaju u HT podatkovnom centru. HT smatra kako je jasno da operatori korisnici uslugu DC povezivanje koriste za kreiranje Ethernet mreže na način da priključna točka u HT podatkovnom centru u njihovoj mrežnoj topologiji predstavlja centralnu točku koja se ne naplaćuje, zbog čega je u pravilu predimenzionirana, odnosno višestruko veća od zbroja svih preostalih priključnih točaka, preko koje transportiraju sav svoj mrežni promet i to ne samo sa priključnih točaka DC povezivanja. Operatori korisnici preko tih besplatnih „centralnih“ točaka transportiraju i promet koji pokupe od korisnika u podatkovnom centru kao i promet sa svojih stvarnih CO lokacija koje su spojene sa HT podatkovnim centrom optikom na njihov router. Ovakva praksa uslugu DC povezivanje bez obzira na značajno nižu cijenu čini identičnom usluzi Ethernet mreže i Ethernet linije koje se pružaju Standardnom ponudom i dodatcima za Carrier Ethernet i Data pakete (M, XL i S). HT ističe da ovako, ne samo da operatori korisnici po 21 puta nižoj cijeni koriste HT linkove, već potpuno besplatno koriste dodatne priključne točke u HT podatkovnom centru preko kojih transportiraju i prespajaju ukupan promet svih svojih usluga i mrežnih platformi.
Vezano uz HAKOM-ov upit oko značajno niže cijene za DC povezivanje, HT ponavlja da je usluga DC povezivanja trebala sadržavati linkove čija je isključiva namjena bila pristup ICT uslugama koje se realizirane u HT podatkovnom centru te je isplativost planirana skupa sa primarnom uslugom Data centra. Komercijalna cijena jest, zbog svoje planirane realizacije i namjene, bila niža u odnosu na cijene Ethernet mreže i Ethernet linije drugih komercijalnih ponuda ali je u apsolutnom iznosu tadašnja komercijalna cijena bila 2,5 do 3 puta veća u odnosu na sadašnju reguliranu cijenu. Tadašnja komercijalna cijena za link brzine od 75 Mbps je bila 649 HRK s tim da cijena nije formirana uzimajući u obzir namjenu za koju se linkovi usluge DC povezivanje danas koriste (npr. povezivanja Šibenika sa Splitom preko podatkovnog centra u Selskoj). HT ističe da je u tadašnjoj mrežnoj arhitekturi bila predviđena optimalna realizacija bez korištenja IP MPLS mreže te je predviđena namjena omogućavala PPC rješenje bez priključnih točaka u podatkovnom centru, gdje je link trebao završavati na serveru. Međutim, trenutna situacija je da HT ima 2-3 puta veći trošak realizacije jer je ekvivalent besplatnih priključnih točaka na lokaciji podatkovnog centra više od 2 puta veći od ekvivalenta priključnih točaka na korisničkim lokacijama. Osim toga, realizacija u tadašnjoj mrežnoj arhitekturi Ethernet prstenova sa tadašnjim tehnološkim trenutkom u kome su postojali portovi ispod 1 Gbps omogućavala je manje mrežne troškove i veću isplativost. Istovremeno drukčija namjena usluge DC povezivanje rezultirala je izostankom planiranih prihode od proizvoda Data centra koji se, osim u slučaju Pro-pinga, sveo na najam jednog do dva RU po operatoru.
Rezultat svega navedenog je da današnja usluga DC povezivanja nepotrebno predstavlja usluge Ethernet linije sa najsloženijim i najskupljim načinom izvedbe u mreži HT-a, a glavni uzrok toga je izmijenjena inicijalna namjena usluge DC povezivanje čime su omogućene višestruko niže cijene linkova i besplatne priključne točke u HT podatkovnom centru u Selskoj čiji je kapacitet višestruko veći od ekvivalenta kapaciteta ostalih priključnih točaka.
HT navodi da je maloprodajna usluga Hybrid Cloud namijenjena poslovnim korisnicima koji koriste naprijed navedene ICT usluge u HT Cloudu. HT ističe da linkovi Hybrid Cloud usluge mogu isključivo spajati korisnike Cloud usluga s tim ICT Cloud uslugama koje su realizirane u HT podatkovnom centru. HT je naglasio da Hybrid Cloud uslugom korisnik nema izlaz na Internet niti ima mogućnost komunikacije točka-točka ili više točka-više točaka (full mesh topologija) između korisničkih lokacija. HT ističe da to znači da korisničke lokacije (istog ili različitih korisnika) koje koriste Hybrid Cloud uslugu ne mogu linkove Hybrid Cloud usluge koristiti za međusobno komuniciranje i te korisničke lokacije nisu međusobno vidljive.
Nakon obrade komentara sa javnog poziva, očitovanja HT-a o maloprodajnoj usluzi Hybrid Cloud, te činjenice da je na snazi privremeno rješenje kojim se do okončanja postupka određuje prestanak ugovaranja novih veleprodajnih usluga DC povezivanje iz Standardne ponude, HAKOM je smatrao opravdanim odrediti prestanak nuđenja maloprodajnih usluga Hybrid Cloud Basic (Brzina voda 6 Mbit/s), Hybrid Cloud Standard (Brzina voda 20 Mbit/s), Hybrid Cloud Extra (Brzina voda 75 Mbit/s), Hybrid Cloud Extra Plus (Brzina voda 100 Mbit/s), Hybrid Cloud Total (Brzina voda 200 Mbit/s) te Hybrid Cloud Gold (Brzina voda 10 Gbit/s) jer se iste trenutno ne mogu replicirati putem odgovarajućih veleprodajnih usluga. Naime, HAKOM je proveo izračun razlike maloprodajnih cijena usluge Hybrid Cloud te najpovoljnijih dostupnih veleprodajnih usluga iz trenutno važeće Standardne ponude te je utvrdio da je za navedene usluge razlika između maloprodajne cijene i trenutno najpovoljnije veleprodajne cijene negativna, odnosno maloprodajne cijene su niže od odgovarajućih veleprodajnih cijena. Iz toga proizlazi da operatori korisnici ne mogu ekonomski replicirati navedene maloprodajne ponude niti korištenjem najpovoljnijih veleprodajnih usluga iz Standardne ponude. Nemogućnost ekonomske replikacije HT-ovih maloprodajnih ponuda ne omogućuje operatorima korisnicima djelotvoran pristup mreži te ima negativan utjecaj na tržišno natjecanje. Pri tom je potrebno uzeti u obzir činjenicu da je HT u postupku analize tržišta određen operatorom sa značajnom tržišnom snagom na tržištu veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa koji se pruža na fiksnoj lokaciji (Odluka Vijeća HAKOM-a KLASA: UP/I-344-01/20-03/02; URBROJ: 376-05-1-20-13 od 8. srpnja 2020) te da mu je u okviru obveze pristupa određena obveza omogućavanja tehničke i ekonomske replikacije maloprodajnih usluga putem odgovarajućih veleprodajnih usluga.
Uvidom u dodatnu dokumentaciju, odnosno potpisane ugovore o korištenju usluge DC povezivanje i popratnu korespondenciju, koja je HAKOM-u dostavljena u postupku, HAKOM je utvrdio kako je HT na različite načine tumačio uvjete korištenja usluge DC povezivanje te da je morao biti svjestan načina korištenja i namjene korištenja usluge DC povezivanje.
Tehnička replikacija usluge DC povezivanje, s obzirom da je po svojim tehničkim značajkama usluga DC povezivanje u potpunosti identična ostalim uslugama visokokvalitetnog pristupa koje se zasnivaju na Ethernet tehnologiji, moguća je putem postojećih usluga iz Standardne ponude i pripadajućih dodataka. Međutim, cijene usluge DC povezivanje koje je HT samostalno formirao u okviru komercijalne ponude su bile značajno niže od troškova pružanja te usluge i ostalih usluga veleprodajnog visokokvalitetnog pristupa, a isti omjer cijena u odnosu na ostale usluge visokokvalitetnog pristupa je zadržan u odluci o cijenama iz lipnja 2021 (KLASA: UP/I-344-01/20-05/04, URBROJ: 376-05-1-21-53 od 10. lipnja 2021.). HAKOM je na temelju dostupnih podataka utvrdio da ne postoje nikakvi tehnički niti troškovno opravdani razlozi za tako niske cijene, nego je riječ isključivo o poslovnim, odnosno komercijalnim razlozima HT-a. Pri tom je potrebno naglasiti da je HT bio slobodan formirati veleprodajne cijene usluga visokokvalitetnog pristupa na način da su iste niže od troškovno usmjerenih cijena koje predstavljaju najvišu razinu cijena.
S druge strane, cijena i samo postojanje usluge DC povezivanje se može opravdati omogućavanjem ekonomske replikacije HT-ove maloprodajne usluge Hybrid Cloud ili neke slične usluge koju bi HT mogao početi pružati na maloprodajnoj razini.
HAKOM je, uzimajući u obzir sve podatke i informacije koje je prikupio tijekom javnog poziva i očitovanja HT-a, razmatrao sljedeće raspoložive mogućnosti; ukidanje usluge DC povezivanje, izmjene uvjeta korištenja usluge DC povezivanje, izmjene cijena samo usluge DC povezivanje, izmjene cijena svih usluga visokokvalitetnog pristupa, te je odlučio kako slijedi.
HAKOM je utvrdio, iako HT tvrdi da je namjena veleprodajne usluge DC povezivanje bila povezivanje korisničkih lokacija s HT-ovim podatkovnim centrom, odnosno ICT uslugama u podatkovnom centru, bez mogućnosti komunikacije tih korisničkih lokacija, da iz uvjeta korištenja usluge DC povezivanje iz Dodatka 16. Standardne ponude proizlazi da se može koristiti i da se koristi i za namjene za koje se inače koriste druge veleprodajne usluge visokokvalitetnog pristupa iz Standardne ponude koje imaju značajno višu cijenu. To dovodi do značajno veće potražnje te usluge od potražnje koja je predviđena u tzv. „pricing“ dijelu BU-LRIC+ troškovnog modela HAKOM-a te do nemogućnosti pune nadoknade troškova koje HT ima kod pružanja veleprodajnih usluga visokokvalitetnog pristupa što nije u skladu s načelima troškovne usmjerenosti cijena.
S druge strane, tijekom ovoga postupka utvrđeno je da HT pruža maloprodajnu uslugu Hybrid Cloud, iz čijih uvjeta korištenja proizlazi da se ta usluga u slučaju nepostojanja veleprodajne usluge DC povezivanje ne može ekonomski replicirati korištenjem neke druge veleprodajne usluge iz Standardne ponude. Iz toga proizlazi da je na veleprodajnoj razini potrebno imati uslugu koja omogućuje tehničku i ekonomsku replikaciju usluge Hybrid Cloud i operatorima korisnicima. Ekonomska replikacija usluge omogućuje nadoknadu svih troškova koje pored troškova veleprodajne usluge ima operator korisnik pri pružanju istovjetne maloprodajne usluge.
Slijedom navedenog, točkom I. ove Odluke određuje se HT-u ukidanje usluge DC povezivanje odnosno brisanje Dodatka 16 Standardne ponude. Budući da je privremenim Rješenjem od 6. travnja 2023. (KLASA: UP/I-344-01/22-03/05 URBROJ: 376-05-1-23-11) HT-u, do okončanja ovoga postupka, određen prestanak nuđenja maloprodajnih usluga Hybrid Cloud Basic (Brzina voda 6 Mbit/s), Hybrid Cloud Standard (Brzina voda 20 Mbit/s), Hybrid Cloud Extra (Brzina voda 75 Mbit/s), Hybrid Cloud Extra Plus (Brzina voda 100 Mbit/s), Hybrid Cloud Total (Brzina voda 200 Mbit/s) te Hybrid Cloud Gold (Brzina voda 10 Gbit/s), HT-u je naloženo da te maloprodajne ili neke druge slične usluge može početi ponovno pružati tek ako prethodno definira uvjete korištenja za novu veleprodajnu uslugu kojom se omogućuje i tehnička i ekonomska replikacija te maloprodajne usluge.
Prije objave uvjeta korištenja za novu veleprodajnu uslugu HT je obvezan ishoditi odobrenje HAKOM-a pri čemu mora dostaviti dokaze da uvjeti korištenja veleprodajne usluge omogućuju ekonomsku i tehničku replikaciju usluge na maloprodajnoj razini. Na ovaj način se ukida postojeća usluga DC povezivanje čiji trenutno važeći uvjeti korištenja generiraju potražnju veću od potražnje koja je bila predviđena u „pricing“ dijelu BU-LRIC+ troškovnog modela HAKOM-a, a što dovodi do nemogućnosti potpune nadoknade HT-ovih troškova. S druge strane, s obzirom na postojanje HT-ove usluge Hybrid Cloud koja se ne može ekonomski i tehnički replicirati putem ostalih veleprodajnih usluga iz Standardne ponude, određuje se HT-u obveza da definira uvjete korištenja nove veleprodajne usluge koja će omogućiti i tehničku i ekonomsku replikaciju usluge Hybrid Cloud te čiji bi uvjeti korištenja jasno definirali namjenu usluge i onemogućili korištenje usluge za druge namjene. Prema mišljenju HAKOM-a, na ovaj način bi se osigurala regulatorna predvidljivost i transparentnost, smanjio bi se broj sporova te pojačala zaštita tržišnog natjecanja. Također osigurava se troškovna usmjerenost, odnosno potpuna nadoknada troškova HT-u, jer bi se cijena usluge formirala na temelju stvarne potražnje za uslugama čija namjena je povezivanje korisničkih lokacija s podatkovnim centrom odnosno uslugama u podatkovnom centru, a ne međusobno povezivanje korisničkih lokacija.
Također, bilo je potrebno odrediti primjereni rok u kojem je HT obvezan objaviti uvjete korištenja veleprodajne usluge koja omogućuje tehničku i ekonomsku replikaciju maloprodajnih usluga Hybrid Cloud Basic (Brzina voda 6 Mbit/s), Hybrid Cloud Standard (Brzina voda 20 Mbit/s), Hybrid Cloud Extra (Brzina voda 75 Mbit/s), Hybrid Cloud Extra Plus (Brzina voda 100 Mbit/s), Hybrid Cloud Total (Brzina voda 200 Mbit/s) te Hybrid Cloud Gold (Brzina voda 10 Gbit/s) ili nekih drugih sličnih maloprodajnih usluga. HAKOM smatra da je rok od 30 dana prije početka pružanja maloprodajne usluge primjeren jer se na taj način osigurava da i operatori korisnici mogu pravovremeno ponuditi maloprodajne usluge i konkurirati HT-u te se na taj način izbjegava prednost HT-a u obliku prednosti prvog ulaska (eng. first mover advantage).
Nadalje, s obzirom na okolnosti cijelog slučaja usluge DC povezivanje i sporova koji su proizlazili iz nejasnih uvjeta korištenja, HAKOM je smatrao primjernim odrediti obvezu HT-u da prije objave uvjeta korištenja u Standardnoj ponudi ishodi odobrenje HAKOM-a kako bi se osiguralo da uvjeti korištenja zaista omogućuju tehničku i ekonomsku replikaciju HT-ovih maloprodajnih usluga. Pri tome HAKOM naglašava da je za ishođenje odobrenja i objavu uvjeta korištenja u Standardnoj ponudi HT obvezan dostaviti dokaze kojima se dokazuje da je putem veleprodajne usluge, za čije uvjete korištenja se traži odobrenje, moguće i tehnički i ekonomski replicirati HT-ove maloprodajne usluge iz točke III. izreke ove odluke. Mogućnost ekonomske replikacije podrazumijeva da razlika između cijena maloprodajnih usluga iz točke III. izreke ove odluke te cijena odgovarajućih veleprodajnih usluga za čije se uvjete korištenja traži odobrenje HAKOM-a osigurava nadoknadu svih ostalih troškova operatorima korisnicima koje imaju pored veleprodajnih troškova.
Slijedom svega navedenog, HAKOM je temeljem članka 12. stavka 1. točke 2. i članka 58. stavka 3. ZEK-a odlučio kao u izreci ove odluke.
Sukladno članku 100. stavak 3. Zakon o općem upravnom postupku (NN 47/09, 110/21) ukidaju se privremena rješenja HAKOM-a KLASA: UP/I-344-01/22-03/05, URBROJ: 376-05-01-22-01 od 21. listopada 2022. te KLASA: UP/I-344-01/22-03/05, URBROJ: 376-05-1-23-11 od 6. travnja 2023.
Sukladno članku 30. stavak 5. ZEK-a o ovom prijedlogu provest će se javno savjetovanje.
UPUTA O PRAVNOM LIJEKU:
Protiv ove odluke žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske u roku od 30 dana od dana primitka.
PREDSJEDNIK VIJEĆA
Tonko Obuljen